„Energia? Tudatosan!”
A program bemutatása
A Herman Ottó Természetvédő Kör programjának célja, hogy közérthető módon megismertesse a lakossággal az energetikai korszerűsítésben, valamint a megújuló energiák használatában rejlő korszerű lehetőségeket, és gyakorlati ismeretek átadásával, szakmai tanácsokkal segítse a lakosságot ebben. Tapasztalataink szerint a lakosság nem rendelkezik elegendő információval az energetika és a hatékony, környezetkímélő energiafelhasználás területein, ezért szükségesnek látjuk azokat a naprakész információkat átadni, eljuttatni a lakosság számára, amelyek hiányában, szinte lehetetlen energiatudatosan élni.
Célunk, hogy a térség lakossága ráébredjen: saját érdekében áll megismerni az ésszerű, jelentős energiamegtakarítással, környezeti és gazdasági haszonnal járó energiatakarékossági, energiahatékonysági, megújuló és alternatív energiahasznosítási megoldásokat. Sajnos a fogyasztók fejében még mindig gyakran él az a sztereotípia, hogy a környezetbarát eszközök drágák, elérhetetlenek – ez a vélekedés térségünk gazdasági-szociális nehézségekkel küzdő településein különösen jelentős. Programunk kapcsán szeretnénk tudatosítani az itt élőkben, hogy léteznek a piacon elérhető megoldások is, illetve hogy egyes drágábbnak tűnő megoldások sokszor olcsóbbak, hasznot termelnek a közösség vagy a háztartások számára. Konkrét példák bemutatásával fel kívánjuk hívni a lakosság figyelmét arra, hogy a környezet- és klímatudatos lét ma már nem luxus, nem csak lassan megtérülő beruházásokkal érhető el, hanem tudatos odafigyeléssel, a fogyasztói magatartás megváltoztatásával, az energiatudatosságot előtérbe helyező szemléletváltás megvalósulásával is.
Az „Energia? Tudatosan!” program legfőbb előnye, hogy célcsoportjai közvetlen módon, gyakorlati példákon keresztül tájékozódhatnak a mindennapi életüket, otthonuk fenntartását befolyásoló energiamegtakarítást eredményező lehetőségekről, a megújuló és alternatív energiaforrások felhasználásának előnyeiről.
A program egésze során kiemelt szempont az interaktivitás megvalósítása, a téma iránti érdeklődés felkeltése és a célcsoportok nyitottságának elérése, mert úgy véljük, hogy az emberek témáról alkotott elsődleges képét és az ahhoz való viszonyulásukat alapvetően meghatározza a személyes tapasztalás. Célunk, hogy a szakemberek segítségével - a jó gyakorlatokon keresztül - a lakosság megfelelő információkhoz jusson, szélesítve ezzel a tudástapasztalatot, amely a személyes interakció erejével, a célcsoportokra szabott módszertani eszközök használatával nagymértékben képes befolyásolni és megváltoztatni a lokális közösség szemléletét, tudatos gondolkodását. A legfőbb eredmény tehát az információk átadása, hiszen az energiatudatos szemlélet elsajátítása, a tudatos fogyasztói döntéshozás csak hiteles, megfelelő mennyiségű információ birtokában lehetséges.